Fórum
Kategorie: Elektriky

King Arms GL MAR

King Arms GL MARIzraelské AK v krátké verzi!

Galil nepatří mezi nejnovější zbraně. Jeho počátky sahají do 70. let, kdy Izraelská armáda po zkušenostech z dvou předchozích, byť vítězných, válek zjistila, že její arzenál potřebuje obměnit. Izrael byl do té doby vybaven především puškami FN FAL, které byly rozměrné a vyžadovali přeci jen poctivou údržbu, což bylo pro mnoho izraelských branců problém. Pušky se tak často v prašném a písčitém prostředí zasekávali. FN FAL byl bez diskuze skvělou puškou, ale bylo nutné, aby ji měl cvičený voják, který věděl jak se o ní má starat. Na výcvik ovšem v Izraeli nebyl na přelomu 60. a 70. let čas. Tou dobou šel Izrael z jedné války do druhé a v praxi byl Izrael neustále ve vojenské pohotovosti. Bylo potřeba vojáky vybavit zbraní, která by byla méně náročná na údržbu a která bude vhodná především pro narychlo povolané brance.
Dodnes Izraelské obranné síly (oficiální název) závisí především brancích, kteří jsou v 18 letech povolávání na 22 - 36 měsíců povinné vojenské služby. Délka služby se odvíjí od funkce, kterou voják vykonává a též na základě pohlaví, protože jak je známo, povinná vojenská služba v Izraeli platí i pro ženy. Po absolvování povinné vojenské služby se také každý, kdo byl v bojové funkci, stává rezervistou a to včetně žen. Samozřejmě, jako v každé jiné armádě na světě může vaší službě bránit vaše náboženství či fyzické indispozice...a jste-li žena, musíte se stihnout vdát, jestli na vojnu nechcete.

Variant se během let nabízelo mnoho, ale žádná nebyla zcela ideální. USA nabízeli zcela nové pušky M16A1, modulární Stoner 63 nebo německé HK33. Zvažovalo se i AK47, ale zde byly problémy s dostupností, protože to byla přeci jen zbraň nepřátel. Domácí produkce nabízela dvě varianty. První byl samopal UZI, ovšem ten byl příliš složitý na výrobu i údržbu. Druhou byla puška Galil, postavená na bázi finského Valmetu Rk 62, v ráži 5,56x45. Valmet jako takový byl vyvinut na základě AK47, ovšem byl mnohem pokročilejší. Jevil se tedy jako dobrým startovním bodem s ohledem na požadavky nové pušky. Galil nakonec prošel všemi testy a byl schválen pro zavedení do výzbroje, ovšem s jeho zavedením se muselo počkat až po Jomkipurské válce, která v roce 1973 náhle vypukla.

Galil se vyrábí v několika verzích a délkách a to konkrétně AR, ARM, SAR a MAR. Existovala také verze Sniper a později přibyla i moderní verze ACE. Popisovat je nemá moc smysl, pouze řeknu, že kromě standardní délky, byly i zkrácené verze, nebo verze s dvojnožkou. Přes jeho nesporné kvality jím nikdy nebyly vyzbrojena celá izraelská armáda. USA dodávali totiž Izraeli ve velkém množství M16 a později i M4, které si většina vojáků oblíbila více, protože M4 byla lehčí a modulárnější. Z důvodu hmotnosti byla také při zavádění Galila mezi vojáky oblíbená i modifikovaná UZI s dlouhou hlavní. Reálně byli Galilem vybaveni především vojáci od obrněných a mechanizovaných jednotek, dělostřelci, či letectvo. Zbytek armády používal standardně M16 a specializované útvary M4. Celkově se Galil řadí mezi dobré a spolehlivé zbraně, ale jeho hlavní nevýhodou byla hmotnost a výrobní náklady.
Pokud by vás zajímalo něco o historii airsoftových verzí Galila, tak jsme před pár lety udělal jeden obsáhlý článek ZDE. Zároveň doplním, že Galil byl úspěšnou exportní zbraní, která byla pro některé státy tak zajímavá, že zakoupili její licenci, nebo na její bázi vyvinuli nové zbraně.

Já tu dnes mám samozřejmě airsoftovou repliku. Jelikož mám rád zajímavé zbraně, tak jsem zvolil rovnou tu nejkratší verzi Galila, která se vyrábí, verze MAR (Micro Assault Rifle). Tuto verzi aktuálně vyrábí pouze Taiwanský King Arms a dělá ji už několik let. První Galil od King Arms se totiž objevil už v roce 2008, konkrétně verze SAR a následující roky se objevili i zbylé verze. První verze byly ještě s elektrickým blowback mechanismem, ale velmi záhy začal King Arms dělat i veze bez tohoto systému. Proto se podíváme v dnešní recenzi blíže na zoubek King Arms GL MAR ve verzi bez blowback mechanismu.

King Arms je pro mě charakteristický svými červenými, barevnými krabicemi, kde je prostě jen logo značky a nic víc. Jednoduché a líbivé. Čím je bohužel King Arms také charakteristický, je chudý obsah krabice. Uvnitř krabice je přesně vyřezaná pěnová vložka na zbraň, což je skvělé, protože nehrozí její poškození, jenže kromě zbraně a jednoho zásobníku v ní je už jen obyčejná rychloplnička na 90 ran. Ani návod tam není. Ten si totiž můžete stáhnout/prohlédnout online na webu King Arms. Žádný vzorek kuliček, baterie či nabíječka, cokoliv. Prostě nic víc než jedna plnička. Ne, že bych ty věci chtěl, ale je to takové zvláštní, když uvážím, že jiní výrobci dávají ke zbraním různé příslušenství.

Co se mě týče, nějaké zkušenosti s Galilem mám, byť jde hlavně o jeho klasickou dlouhou verzi s dvojnožkou a dřevěným předpažbím od konkurenčního ICS. Verze KA MAR působí jako AK74-SU. Krátká a kompaktní. Už když ji třímáte v rukou, máte pocit, že jediným rozdílem je pocitově trochu vyšší hmotnost (3 kg) a širší plastové předpažbí. Velmi dobře se s ním manipuluje a je vyvážený. Působí pevně a solidně a nic se na něm neviklá. Mířidla jsou už na pohled trochu zvláštní, přesto není problém pohotově zamířit. Z vnějšku ale nelze na první pohled upřít inspiraci slavným AK. Bylo vylepšeno jen několik technických a ergonomických nedostatků. Celkově má na délku 72 cm, ale při sklopené pažbě jen 42 cm.

Pouzdra závěrů původních ostrých Galilů byla přímo z finských Valmetů, ale později už začali Izraelci dělat vlastní. Tak či onak, je celé tělo pušky Galil skutečně jiné oproti AK, byť disponuje podobným plechovým krytem závěru a závěr samotný má podobný tvar, jako její ruský a finský předobraz. Pouzdro závěru je z jednoho kusu a na levé straně má i drážku pro upevnění dodatečného příslušenství, nebo montážních lišt. V tomhle ohledu ale zklamu už na začátku, protože se nejedná o žádnou standardní montáž, která by se běžně dala v rámci airsoftových obchodů sehnat.
Nezapomínejme, že tahle puška byla vyvinutá na přelomu 60. a 70. let. Zapomeňte na RIS a podobné věci. I montáž u AKM byla tehdy novinkou. Takže ještě byl prostor hledat vlastní cesty.

Tělo celé zbraně je na můj vkus velmi hranaté, plné ostrých úhlů a na designu je znát, že přeci jen pochází z poněkud konzervativnějších dob a nese si sebou ještě dědictví válečných a těsně poválečných zbraní, jako například frézované pouzdro závěru, které je hlavním viníkem vyšší hmotnosti. Barva je jednolitě černá beze stop po výrobě. Tedy vyjma drážky pro montážní lišty, kde jsou stopy po frézování dobře vidět.

Nejzajímavějšími prvky na těle je přepínač režimu střelby. Ten je u tohoto modelu po obou stranách, což je hlavní změna oproti AK47. Bohužel, přepínač u King Arms na levé straně je pouhá pohyblivá nefunkční imitace. Přepínač na pravé straně je ve stejném stylu jako u AK. Na pravé straně ještě zaujme vertikálně zalomená natahovací páka závěru, aby bylo možné zbraň pohodlně natáhnout levou rukou. Musím říci, že to je dobrý zlepšovák. Na levé straně zbraně pak najdeme téměř originální ražení.
Jediný výrobce, který nabízí Galila s funkčním druhým přepínačem režimu střelby je aktuálně ICS.

Vrchní část těla tvoří kryt pouzdra závěru. Ten je plechový a je k němu upevněno až nezvykle vysoké hledí. Stejně jako u jiných výrobců replik pušky Galil, i tady si musím postěžovat na upevnění samotného krytu. Kryt se totiž hýbe a není nijak zajištěné proti pohybu. U běžného AK vás to netrápí, protože hledí je upevněné ke středovému dílu. Zde ale máte hledí na krytu, které se díky tomu také hýbe, takže pevná mířidla jsou u této zbraně reálně k ničemu. Vidím to osobně jako velký nedostatek. Pod krytem závěru je zároveň prostor pro baterii s připojením na malý konektor.

Lučík je celý ocelový ze dvou kusů ohnutého kovu. Má masivní pojistku zásobníku ve stylu AK, ovšem udělanou tak, že ji lze odjistit i prstem pravé ruky. Pojistka má docela silný odpor, takže si můžete být jisti, že zásobník udrží bez problémů.

Plastová pažbička má zcela netypický tvar. Je to jen jakýsi rovný válec s rozšířením na konci. Ergonomie to není bůhví jak skvělá, ale stačí to. Skvělé je, že je dlouhá, takže i lidé s většími dlaněmi ji pohodlně uchopí. Tím jsme se volně přesunuli k pažbení.

Pažba je kovová a sklopná na pravou stranu. Je upevněna k masivnímu kloubu pažby. Sklopená opěrka drží díky zajištění v kloubu. To je tak pevné, že pažba nenaráží do těla zbraně, jako je tomu u levnější produkce. Zároveň je celé provedení tuhé. Na kloubu pažby je i oko pro popruhu.

Předpažbí je ze dvou slepených kusů plastu. Díky pevnému přišroubování k vnější hlavní působí solidně. Předpažbí je vcelku široké, oproti AK, pouze jednoduše zaoblené s předsazením, aby nemohla proklouznout ruka směrem vpřed. V horní části jsou protiskluzové drážky.

Celá část s předpažbím se skládá už jen z plynové trubice, vnější hlavně a velkého bloku mušky. Vše krásně slícované a provedené. Vnější hlaveň je z jednoho kusu, obrobená na CNC. Asi nejzajímavější je muška, která je velmi vysoká a působí spíš jako trn na svíčku. Naštěstí je po stranách dobře krytá a tak by neměl hrozit její ulomení. Tlumič výšlehu je ocelový, který nejde povolit. Když se ale odvážíte, zjistíte, že je tam 14 mm levotočivý závit.
Vím to jen proto, že už jsem jedno MAR v ruce měl, které ho mělo sundaný. Musím říci, že povolit základní tlumič výšlehu chce sílu, odvahu a hlavně víru, že ten závit neulomíte. Ne každému se nakonec tlumič výšlehu podaří sundat a dost lidí s ním prostě nehne. Podobně je to i u dalších verzí Galila od King Arms. Asi tam musí být přilepený, nebo já nevím co, ale rukou ho jen tak nesundáte.

Zbývá už jen zásobník. Krásný plechový, jen lehce zahnutý, působí jako prodloužený zásobník do M4. Má hezčí design než AK zásobníky. V základu dodává King Arms tlačák na 130 ran, což je podle mě více než dost. Překvapivě je tento dvouřadý zásobník z mých zkušeností velmi spolehlivý.

Vnitřní díly King Arms GL MAR jsou postaveny na standardu King Arms mechaboxu verze 3 se 7 mm ložisky. Většina vnitřních dílů je základních, ale přitom bohatě dostačujících. Bronzový válec, protitlaká hlava pístu, píst s jedním kovovým zubem, plastová hlava válce s dopadovou gumou a kovovým nosem, plastová tryska. Kola samozřejmě zátěžová se značkou KA. Hop-up komora typu AK je vyrobena z plastu. Základní 233 mm bronzová hlaveň s průměrem 6,04 mm. Výsledný výkon této sestavy je sympatických 112 m/s s 0,20g kuličkami, což je s ohledem na krátkou hlaveň velmi pěkné.
Zvláštní, že kartička na zbrani tvrdila výkon 101 - 105 m/s s 0,20g.

King Arms GL MAR je poctivou zbraní ze staré školy a to jak designem původní předlohy, tak pojetím výrobce repliky. King Arms si potrpí na precizní vnější zpracování. Své zbraně opatřuje krásným ražením, stejně jako velmi dobře slícovanými díly. Vše je krásně nabarvené, provedené, bez odřenin a jiných stop. Tenhle kousek je opět pro ty, kteří chtějí něco jiného, kteří nechtějí zapadat do středního proudu plného replik M4 a AK. Jestli je něco, co lze vytknout, tak jsou to pevná mířidla, dále sice spolehlivé, ale poněkud dražší a hůře dostupné zásobníky (tlačáky i točáky) a samozřejmě absence montáží pro zaměřovací doplňky.

King Arms GL MAR lze zakoupit na Bohemia Air Soft za 8327 Kč ve standardní záruce, nebo s dekorační slevou 400 Kč.


Vydáno: 11.7.2019 17:32 | 
Přečteno: 5604x

Autor: Alfred
 | Hodnocení:

600x100_action-shop.gif banner_airsoftshop_2.gif


Komentáře jsou automaticky uzavřeny 365 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

Menu

Odkazy

Přihlášení

Archiv článků